O homeopatii

Coraz więcej zwolenników coraz mniej kontrowersji

 

Homeopatia w dzisiejszych czasach jest częścią medycyny wspierającej tradycyjne metody leczenia. Uznana i doceniona zarówno przez Światową Organizację Zdrowia, jak i Unię Europejską, na początku budziła kontrowersje. Obecnie przeżywa prawdziwy renesans – zwolenników przybywa na potęgę, a przeciwnicy z roku na rok, z badania na badanie tracą rzeczowe argumenty.

Jak działa?

Leki homeopatyczne to nic innego jak roztwory naturalnych składników pochodzenia zwierzęcego, roślinnego i mineralnego. Część z tych komponentów w dużych dawkach może wywoływać choroby, jednak w bardzo dużym rozcieńczeniu te same dolegliwości zwalczają, wprowadzając organizm w stan stabilizacji, dobrego samopoczucia i ogólnego zdrowia.

To właśnie od zastosowania tych składników pochodzi nazwa homeopatii:

 „homois” = podobny i „pathos” = cierpienie.

Gdzie szukać początków?

Homeopatię stosowali już starożytni, ale za ojca jej współczesnej wersji uznawany jest niemiecki lekarz Samuel Hahnemann (1755-1843), który odkrył właściwości lecznicze niektórych komponentów, usystematyzował wiedzę na ich temat oraz sklasyfikował leki. On też stworzył jej nazwę.

 

Stan stabilnej równowagi

Istotą homeopatii jest kompleksowe podejście do pacjenta jako do istoty złożonej z ciała, duszy i umysłu, a leczenie ma na celu wprowadzenie równowagi pomiędzy tymi elementami. Co więcej, ich głównym zadaniem jest pobudzenie organizmu do samoczynnej regeneracji i walki o zdrowie. Dzięki temu leki homeopatyczne nie mają skutków ubocznych, jak to ma miejsce przy wykorzystaniu tradycyjnych środków farmakologicznych.

Wyróżniamy dwie grupy leków homeopatycznych:

  • pojedyncze – wytworzone z jednego surowca, ale zawierające wiele związków aktywnych decydujących o ich właściwościach leczniczych (m. in. alkaloidów, flawonoidów, enzymów, lipidów, olejków eterycznych)
  • złożone – produkowane z wielu odpowiednio dobranych substancji aktywnych.
CALENDULA FUNDACJA im. mgr farmacji Wiesławy Furtak
Numer KRS: 0000404936